logotype

Bakancsválasztás - alaptippek a jó döntéshez

Kérünk Téged, szívleld meg ezt a pár tippet, hogy ki tudd választani a számodra megfelelő lábbelit. A hosszú távú befektetés titka a megfontolt, precíz választás!

Választás :

    • Nincs olyan bakancs, cipő, ami minden terepre, felhasználói területre egymagában alkalmas lenne! A „magashegyi túrára, kerti grill-party-ra, bringa túrára és kutyasétáltatásra egyaránt jó ez a bakancs” - állítás nem igaz!!!

 

    • Mindig a felhasználási területnek megfelelő terméket válaszd! Nyilván nem lehet minden előforduló terepre/környezetre külön-külön lábbelit vásárolni, azt azonban lehet tudni, hogy hol fogod a legtöbbet használni. Ilyenkor logikus lehetőségnek kínálkozik, hogy vagy arra a terepkörnyezetre veszed/választod ki a bakancsot/cipőt, ahol a legtöbbet fogod használni, vagy a legnehezebb, legnagyobb kihívást jelentő terepre választod. Ebben az esetben biztos lehetsz abban, hogy a lábbeli nem hagy cserben még a legdurvább terepen sem, míg az első esetben tudnod kell használat közben, hogy esetleg a könnyebb körülményekre tervezett cipő a nehezebb környezetben kevesebbet véd, nagyobb odafigyelést kíván a használójától. Ha viszont a nehezebb terepre való bakancsot könnyebb környezetben alkalmazod, akkor viszont a komfort érzeted lehet kisebb. Tehát nem biztos, hogy létezik egy tökéletes választás, a legtöbb esetben kompromisszumos döntést lehet csak hozni.

 

  • Szakboltokban az ár-érték arány általában reális, a jobb minőségű anyagok, a tesztelt, drágább talpkeverékek (pl.: a VIBRAM talpak gyártótól függetlenül minden értékesebb lábbelin megtalálhatók, kivételek persze ebben az esetben is léteznek!) a több évtizedes gyártói tapasztalat, kisebb súly, ezek a tényezők az árban is érzékelhetőek, néha az olcsóbb a drága!

Méret kiválasztás:

    • Lényeges, hogy a bakancsot olyan vastagságú zoknival próbáljad, mint amilyennel hordani tervezed, hisz a zokni vastagsága befolyásolja a választandó bakancs méretét! Ajánlatos a bakancsot vastagabb, kényelmes zoknival felpróbálni, mert a vastagabb zokni a lábnak plusz térfogatot ad, így jobban meg lehet húzni a cipőfűzőt. Ezzel kiküszöbölhető a lábnak a bakancsban való csúszkálása, így a bakancs bélése sem fog kikopni, és a lábadon sem fog vízhólyag keletkezni! (pl.: LORPEN túra zoknival) Sokan úgy hiszik, hogy a zokni vastagsága a hőszigeteléssel van összefüggésben, azonban ez nem így van: alapvetően a zokni anyaga (szálszerkezete) az, ami eldönti egy jó túra zokni esetében, hogy hidegebb vagy melegebb időszakra lett tervezve. Érdemes figyelembe venni, hogy a bőr felsőrészű bakancsok használat során a lábra „formálódnak”, ez azt jelenti, hogy a bőr a hajlási részeken bepuhul, felveszi a láb formáját, tehát kényelmesebbé válik, mint amikor a „nyers” bakancsot az üzletben próbálod! Bejáratás után jobban tartja a lábat majd a fűző, könnyebb lesz benne a járás. A bőr bakancsok keresztirányban tágulni fognak, de a hosszméretük általában nem változik, ez persze függ a bőr vastagságától is! Egy utcára szánt bakancs anyaga jóval vékonyabb, mint egy magashegyi bakancsé, valamint a bakancs bélése is használat során tömörebbé fog válni, kvázi; nagyobb helye lesz a lábadnak, mint új korában, de a változás mértékét előre nem lehet megjósolni

 

    • Fontos, hogy a bakancs nagyobb legyen egy kicsivel, mint a lábad! Ez több ok miatt lényeges: a láb intenzív használatkor (túra során) telemegy vérrel, így a túra végére nagyobb lesz a térfogata, mint előtte. Használat alatt a legkritikusabb eset az, amikor az ember lejtőn megy, ekkor ugyanis a láb a testsúly miatt amúgy is előrecsúszik. Ekkor sem szabad, hogy elérje a bakancs orrát a lábujjad, mert akkor vízhólyag keletkezhet, esetleg körömvesztés, ami szintén igen fájdalmas, és emellett a bakancs bélése is nedvesedni kezd, ami felpuhítja a bőrt, megkönnyíti a vízhólyag keletkezését, plusz a bélés az állandó nedvesség hatására rothadni kezd, ami a gombák, baktériumok megjelenését okozhatja! Ha belelépsz a bakancsba, a cipőfűző befűzése előtt a mutató ujjad be kell hogy férjen a sarokcsont mögé! Tehát: a lábadat előre csúsztatod, addig, amíg megérzed a bakancs orrát, és ekkor kell beférnie a mutató ujjadnak a sarokcsont mögé! Mindezt ülve próbáld ki! Ha így jónak tűnik a bakancs mérete, akkor fűzd be, és állj rá, teljes testsúlyodat helyezd át a lábaidra, felállva, sétálva próbáld megtalálni a Neked megfelelő méretet. Szintén nagyon lényeges, hogy a sarkad a lehető legkevesebbet emelkedjen fel a bakancs talpától, de egy minimális mozgás kell, mert csak akkor nem mozog a sarok a bakancsban, ha a bakancs mérete kicsi. De a bakancs nem „klaffoghat”, mert az egyértelműen a szükségesnél nagyobb méretre utal, vagy arra, hogy a fűző nem kellően feszes! A bakancs nyelve középen álljon, ne húzd túl szorosra a fűzőt, a jó vérkeringésed megőrzése miatt, és a legfontosabb: a lábad töltse ki a bakancsot!

 

    • A lábad töltse ki a bakancsot! Minden profi gyártó, a saját mérnökei által tervezett kaptafára gyártja a termékét, vannak szélesebb, úgymond torkosabb, öblösebb, valamint keskeny lábra készült lábbelik. Keresd meg a Te lábformádnak leginkább ideális bakancsot, több cég ugyanarra a felhasználási területre ajánlott bakancsai közül. Az esztétikumnál sokkal fontosabb a kényelmes, jó méretű, megfelelő talpmerevségű „túratárs”! (de azért dögös is legyen!)

 

  • Azt, hogy Neked mi a kényelmes, csak Te tudod igazán eldönteni!

Állagmegóvás:

    • Használat után, tároláskor: újságpapírral tömd ki a (bőr) bakit, ez azért jobb, mint a sámfa, mert a papír a higroszkópos tulajdonsága miatt a nedvességet magába szívja, és így az nem károsítja a bakancs anyagát (bélés, felsőrész természetes anyagai: pl.: bőr), kiszáradva ugyanis kellemetlen lehet a hirtelen „összezsugorodott” fél, akár egy számmal is kisebb méretű bakancs. Ne tárold sárosan, koszosan „az eszközt”, mert ez a bőr extrém kiszáradásához vezethet! Tisztítás után ajánlott a megfelelő impregnáló szerrel átkenni, kezelni a lábbelit.

 

  • Megfontolásra érdemes: a drága pénzen vett bakancsra ne sajnáljuk a „látszólag ” drága kezelőanyagokat, mert ha ezeken spórolunk, akkor gyakran a bakancs idő előtti tönkremenetelét okozzuk!

Szabó László - MOUNTEX

2024  Göcsej Sport